NOVINKY

arr3Udírny pro každéhoPřipravujeme pro Vás světovou novinku v uzení. Automatická udírna jejíž produkty jsou zdravější a... arr3NOVÉ produkty SvítilenV posledním půl roce jsme prováděli testy svítilen dodavatelů z celého světa. Nyní jsme zajistili... arr3Vyzkoušejte si noční viděníMáte možnost vyzkoušet špičkovou technologii nočního vidění firmy ATN. Jsou připraveny přístroje... arr3Libela na vyvážení zbraněMáme pro Vás tolik žádaný doplněk pro přesnou střelbu. Montáž Weaver nebo Dovetail 11mm(malorážky).... arr3Služba pro lovce a střelceKe každému puškohledu jednodílná duralová montáž zdarma. Pokud dovezete pušku provedeme Vám odbornou...

ZBOŽÍ V AKCI

Cena pro Vás 2 400 Kč
Cena pro Vás 4 600 Kč
Cena pro Vás 690 Kč

KONTAKTY

HTrade - Jitka Horáková
Mužíkova 1792
500 08 Hradec Králové
tel: +420 732 348 263
info@lesapriroda.cz
IČO: 76660575

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Cena pro Vás 2 380 Kč
Cena pro Vás 2 777 Kč
Cena pro Vás 349 Kč

ANKETA

Popužíváte platební karty na nákupy na internetu?

ANO ANO 41% NE NE 21% 19% 20%

 

NajduZboží.cz


Nože

Nože

Nejstarší nože jsou známy od epochy paleolitu. První nože byly kamenné (nejčastěji pazourkové) úlomky, které získaly později mandlovitý tvar. Pak se k nožům začaly přidávat dřevěné a kostěné rukojeti. Obsidián dovoloval získávat velice ostré nože docela složitého tvaru. Také se na výrobu nožů používala kost. Cca před 5 tisíci lety se člověk naučil získávat a obrábět kovy, při výrobě nožů se začaly používat měď a bronz. Na teritorii Jižní Ameriky se nože vyráběly také ze zlata. Během doby železné začal ocelový nůž pomalu vytlačovat nože bronzové. S příchodem průmyslové revoluce ruční výrobu nožů vyměnila sériová výroba. Hlavním kritériem staly snížení ceny a jednoduchost výroby. Začíná rozkvět zavíracích nožů. Velice rychle ke starým sídlům výroby se postupně přidávají další: Sheffild v Anglii, Solingen v Německu, Eskilstuna ve Švédsku, Zlatoust v Rusku atd. Lovecký nůž

Nůž (hovorově také označovaný slovem kudla) je jedním z nejběžněji používaných nástrojů. Skládá se z podlouhlé, obvykle ocelové čepele připojené k rukojeti. Slouží k oddělování - řezání a krájení. Bojové nože pak také k bodání. Principem nože je usměrnění síly na nepatrnou plochu ostří. Tam může nůž působit velkým tlakem. Nožů popsaného druhu existuje mnoho druhů:

 • kuchyňský nůž
 • lovecký nůž
 • příborový nůž neboli jídelní nůž
 • útočný nůž respektive bojový nůž
 • zavírací nůž respektive švýcarský nůž
 • kudla rybička neboli dětský nůž
 • roubovací nůž
 • břitva neboli holičský nůž
 • multifunkční nůž a další…

Mimo tyto typy existují také nástroje, pro které se, vzhledem k jejich funkci používá také označení nůž :

 

 • hoblovací nůž
 • soustružnický nůž


Tyto nože se vyrábějí v mnoha rozměrech a provedeních a z různých materiálů, například z tvrdokovu nebo HSS. Kutilové i řemeslníci často používají další druh:

 •  zalamovací nůž

Jídelní nůž je součástí příboru, který se skládá ze lžíce, vidličky a nože.poznámka - v běžné hovorové mluvě bývá jakožto nůž, často ale z odborného hlediska nesprávně, označována prakticky každá strojní část či pracovní nástroj (a to u všech jiných nástrojů či strojů nejrůznějších účelů, typů, velikosti či povedení), která slouží primárně k řezání, krájení či sekání jakéhokoliv materiálu a to ve všech oborech lidské činnosti (např. za speciální typ nože bývá také považován lékařský nástroj zvaný skalpel apod.). Slovo nůž je v těchto případech pojímáno jako obecný technický termín.