NOVINKY

arr3Udírny pro každéhoPřipravujeme pro Vás světovou novinku v uzení. Automatická udírna jejíž produkty jsou zdravější a... arr3NOVÉ produkty SvítilenV posledním půl roce jsme prováděli testy svítilen dodavatelů z celého světa. Nyní jsme zajistili... arr3Vyzkoušejte si noční viděníMáte možnost vyzkoušet špičkovou technologii nočního vidění firmy ATN. Jsou připraveny přístroje... arr3Libela na vyvážení zbraněMáme pro Vás tolik žádaný doplněk pro přesnou střelbu. Montáž Weaver nebo Dovetail 11mm(malorážky).... arr3Služba pro lovce a střelceKe každému puškohledu jednodílná duralová montáž zdarma. Pokud dovezete pušku provedeme Vám odbornou...

ZBOŽÍ V AKCI

Cena pro Vás 2 400 Kč
Cena pro Vás 4 600 Kč
Cena pro Vás 2 575 Kč

KONTAKTY

HTrade - Jitka Horáková
Mužíkova 1792
500 08 Hradec Králové
tel: +420 732 348 263
info@lesapriroda.cz
IČO: 76660575

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Cena pro Vás 7 150 Kč
Cena pro Vás 2 100 Kč

ANKETA

Popužíváte platební karty na nákupy na internetu?

ANO ANO 41% NE NE 21% 19% 20%

 

NajduZboží.cz


Dalekohledy

Dalekohled

Dalekohledy se v zásadě dělí na dva druhy – na čočkové (refraktory) a zrcadlové (reflektory).

Základním principem fungování dalekohledu je vedení paprsku přes soustavu čoček a hranol. Čočky slouží k tomu, aby byl obraz dobře zpracovatelný pro oko, nebyl rozmazaný nebo převrácený. Hranol prodlužuje dráhu paprsku, důsledkem čehož se obraz zvětší. Zrcadlo je pak v dalekohledu určeno k tomu, aby se světlo nerozkládalo na spektrální barvy. Bez něho totiž mají pozorované předměty charakteristicky zbarvené okraje.Nejdůležitější částí dalekohledu je objektiv, který zajistí, aby po průchodu či odrazu světla byly jeho paprsky nasměrovány tak, že se v ohniskové rovině spojí a vytvoří obraz sledovaného objektu.Další základní součástkou dalekohledu je okulár, který umožňuje oku spatřit obraz vytvořený objektivem. Zvětšuje obraz vytvořený objektivem v ohniskové rovině.Protože oči každého z nás vidí trochu jinak, patří k vybavení každého slušně se tvářícího dalekohledu nezbytné jemné doladění ostrosti obrazu, které dokáže redukovat i krátkozrakost nebo dalekozrakost. Koukat se do objektivu skrze brýle totiž není dvakrát příjemné.

Popis technických parametrů užívaných při popisu Zvětšení:udává, kolikrát dalekohled přibližuje pozorovaný objekt. Čím větší je zvětšení dalekohledu, tím jsou pozorované objekty větší. Například objekt vzdálený 1000 metrů, sledovaný dalekohledem, který zvětšuje 7x se jeví jako by byl ve vzdálenosti 143 metrů nebo byl 7x větší, než když jej pozorujeme pouhým okem.Průměr objektivu:je průměr přední čočky dalekohledu udávaný v mm. Průměr objektivu ovlivňuje spolu se zvětšením jas dalekohledu. Obecně platí, že čím větší průměr, tím více světla dopadne na plochu objektivové čočky.Zorný úhel:je úhel viditelného pole, měřený ze středu čoček objektivu dalekohledu ve stupních. Čím širší je zorný úhel, tím lépe se sledují pohybující se nebo rozložité objekty.Zorné pole:udává v metrech, jak velikou výseč obrazu budete dalekohledem vidět ve vzdálenosti 1000 m.Optický výstup:udává v mm, jaký svazek světelných paprsků dopadá na oko pozorovatele. Optický výstup je poměr průměru objektivu a zvětšení dalekohledu. Ideální hodnota optického výstupu je pro noční pozorování v rozmezí 5-7 mm, pro pozorování za denního světla zcela postačuje dalekohled s optickým výstupem 2-3 mm.Relativní světelnost:vyBinokulární dalekohledjadřuje relativní množství světla procházející optikou dalekohledu. Tato veličina je pouze teoretická a platí obecně pro všechny dalekohledy stejně: (průměr objektivu v mm : zvětšení)², neboli druhá mocnina Optického výstupu. Mnohem důležitější jsou však ostatní parametry.Coating (úprava čoček):sklo dalekohledu nepropouští celý svazek světelných paprsků, část světla se odráží od skla zpět do prostoru. Tento jev není při pozorování žádoucí, protože redukuje objem světla vytvářející obraz. Pro zlepšení stupně propustnosti se povrch skla potahuje tenkým filmem vlnové délky světla. Perfektní povlak by se tak měl skládat z více filmů (antireflexních vrstev) o síle vlnové délky pro každou barvu spektra.

 

  • FC - FullyCoated, jednoduchá antireflexní vrstva
  • MC - MultiCoated, do 7 vrstev
  • SMC (FMC) - Super (Fully) MultiCoated, nad 7 vrstev + přísady